Advertisement

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, banka kredilerinin uzun vadede çok güvenilecek bir kaynak olmadığını belirterek, büyümek için aklın yolunun halka arzdan geçtiğini söyledi.

Turhan, Denizli Ticaret Odası'nda düzenlenen ''Halka Arz Seferberliği Denizli Zirvesi''nde yaptığı konuşmada, Denizli'nin başlı başına bir başarı hikayesi olduğunu, dünyanın 170 ülkesine ürün satabilen bir kentin tek başına 3 milyar dolar ihracat yapabildiğini ifade etti.

Finans sektörünün reel sektör için itici bir güç olduğunu ancak banka kredisinin uzun vadede çok güvenilecek bir kaynak olmadığını dile getiren Turhan, ''Bankacılık kaynağı çok güvenilir değil. Önümüzdeki dönemde giderek daha zor ve daha pahalı olacağı görülüyor. Bankacılık sektörüyle Türkiye'nin üzerine 1,5 Türkiye daha koymamız mümkün değil. Kendi tasarruflarımızla da bunu yapmak yetmiyor. O zaman büyümek için aklın yolu borsadan geçer.''

Turhan, TBMM'de görüşülen sermaye piyasası kanunu tasarısıyla kurulması öngörülen Borsa İstanbul'un Güney Doğu Avrupa, Batı Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika piyasalarıyla entegre olacağını kaydetti. Turhan, Türkiye'de halka açılan bir KOBİ'nin tüm coğrafyaya yayılan bir etkinlik alanına sahip olacağını vurguladı.

-Denizli'nin potansiyeli-

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) İkinci Başkanı Emin Özer ise halka arzları teşvik etmek amacıyla başlatılan seferberlik sayesinde yılda ortalama 6 şirket halka arz edilirken, bu rakamın 2010'da 22, 2011'de ise 27'ye ulaştığını, bu halka arzlarla sermaye piyasalarından toplam 4,46 milyar liralık fon sağlandığını dile getirdi.

Özer, halka arz sayısındaki hızlı artışın 2012 yılında da devam ettiğini belirterek, Denizli'de 5 şirketin paylarının İMKB'de işlem gördüğünü ifade etti.

Emin Özer, ''3 şirketin ise halka açık statüde olduğunu ancak paylarının borsamızda işlem görmediğini biliyoruz. İlk 500 ve ikinci 500 sanayi kuruluşu sıralamasında Denizli'den 20'ye yakın şirketin yer aldığını görmekteyiz. Denizli ilimizin halka arzlar konusunda önemli bir potansiyel taşıdığını söyleyebiliriz'' diye konuştu.

Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer ise ''Küçük olsun benim olsun'' düşüncesi yerine optimal ölçekli, kuşaklar boyu devam edecek kurumların yolunun halka açılmaktan geçtiğini kaydetti.