Advertisement

Öğleden sonraya ABD makro ekonomik verileri damgasını vururken, risk iştahı güçlenmeye devam ediyor. ABD Ekim ayı ISM İmalat Sanayi Endeksi Mayıs ayından bu yana 51,7 ile en yüksek seviyesine çıkarken, ABD Tüketici Güven Endeksi de Ekim ayında 68,4’ten 72,2 ‘ye tırmandı. Sabah saatlerindeki Asya cephesindeki olumlu hava Avrupa piyasaları açılışına olumlu yansımıştı. Olumlu gelen makro ekonomik verilerini seven özellikle Kuzey Avrupa hisse senetleri %1’in üzerinde primli seyrediyor. Güney Avrupa’ya baktığımızda İspanya IBEX Endeksi %0.9 yukarıda seyrederken, Portekiz’de kazançlar %0.7 civarında. Yunanistan’ın Troyka heyetiyle görüşmelerinin belirsizliği ile Atina Borsasında ise diğer Avrupa ülkesi piyasalarındaki kazançların aksine, % 5’lere varan kayıplar hâkim.

İMKB rekorunu yenilemeye çalışırken seans sonuna yaklaşırken %0.27 yukarda, 72,725 puan seviyesinde seyrediyor.

TL cephesinde ise, TL’nin Euro’ya ve Dolar’a karşı değer kazancı sürüyor. Dolar/TL 1,7907 seviyesinden işlem görürken, Euro/TL ise 2,3242'de. Sepet kurda haftalar sonra 2.06’nın altı görüldü. Sepet kur 2,0572 seviyelerinde.

Önemli hareketler gösterge tahvilde de gözlemleniyor. %7.02 seviyesinden işlem gören Gösterge Faiz’de tekrar %7 bileşiğin altı görülebilir mi, sorusu hâkim.

ABD 6 Kasım Başkanlık seçimleri öncesi yarın açıklanacak ABD Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik verileri dikkatle izlenecek. ABD cephesinde bugün arka arkaya iyi gelen veriler: Haftalık işsizlik, Özel Sektör istihdam ve ISM verilerinin ardından "nasıl bir Kasım ayı bizi bekliyor?" sorusuna İş Yatırım'dan Orkun Duruöz "İstihdamla alakalı veriler önemli bir rol oynuyor. ABD’de seçimlerden önceki istihdam verilerinde iyileşme gözlenirse, seçim dönemi biraz daha heyecanlı geçecek gibi gözüküyor. Bununla beraber piyasalarda 1–2 haftalık bir coşku devam edebilir. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen bilançolar ve iyi gelen makro ekonomik veriler piyasaları olumlu seyretmeye yöneltti" dedi.

Aralık ayına beklentiler doğrultusundaki düşük işlem hacimlerine yönelik ne gibi doneler etkili olabilir sorusuna ise Duruöz, "Bazı günler iyi gelen verilere olumlu tepkiler verilecek, fakat piyasa Avrupa’dan gelecek kritik veriler ve açıklamalara göre yön bulmaya çalışacak. Zaten son 2–3 haftadır volatilitede bir miktar yükselme söz konusu ve kritik noktalardayız. Amerika seçimleri kesinlikle endeksleri yönlendirecek nitelikte olacaktır. Hatta bazı hisse senetleri ve portföylerde değişimler söz konusu olabilir. Hareketli bir ay bizi bekliyor diyebilirim" şeklinde görüş bildirdi.

BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberght.com