Advertisement

Dolar, öncül işsizlik sigortası başvurularının son 3 haftanın en düşük seviyesine gerilemesi ve imalat sektörü göstergesinin beklenenden daha fazla büyümesiyle ekonomik toparlanmaya yönelik işaretlerin artmasının ardından yen karşısında güçlendi.

Japon para birimi günün erken saatlerinde yatırımcıların Japon Merkez Bankası'nın (BOJ) 4-5 Ekim'de gerçekleşen toplantısının tutanaklarını beklemesiyle euro karşısındaki değer kaybını 3. güne taşıdı. Pound, Birleşik Krallık'ta Ekim ayında konut fiyatlarının sıçrama yaptığını gösteren veriler ve Britanya'nın en büyük iş lobisinin ekonomik beklentilerini arttırmasıyla dolar karşısında son iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Stamford araştırma menajeri Dan Dorrow, "Bugün elimizde olan en azından istihdamı bir trendle yükselttiğimizin doğrulanmasıdır" dedi.

Dolar, New York saatiyle 10:17'de yüzde 0.4 değer kazanarak 80.10 yene yükseldi. Euro karşısında ise yüzde 0.2 değer kaybederek 1.2980 dolar oldu. Yen, euro karşısında yüzde 0.6 gerileyerek 103.97 yen oldu.

İşsizlik sigortası başvuruları 27 Ekim'de biten haftada 9,000 düştü ve 363,000'e indi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 370,000'di.