Advertisement

Avrupa hisseleri, beklenenden daha iyi gelen ABD verileri ve Çin imalat sanayiinde yaşanan sıçramanın ardından son iki haftanın en büyük çıkışını gerçekleştirdi.

Fransız petrol araştırma şirketi Etablissements Maurel & Prom, konuya yakın olan 3 kaynağın, China Petrochemical Corp.'un şirketi satın almayı düşündüğünü belirtmesi üzerine yüzde 8.9'luk sıçramayla ralliye öncülük etti. British Sky Broadcasting Group Plc, birinci çeyrek karının beklentileri aşmasıyla yüzde 7 tırmandı. Dünyanın en büyük ikinci kozmetik ürünü üreticisi Croda International Plc, yüzde 1.7 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 16:30'da yüzde 1.2 yükselerek 273.61 puan oldu ve 16 Ekim'den bu yana en büyük sıçramayı yaptı. Gösterge endeksi, bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'dan bu yana beşinci aylık rallisini tamamlayarak yüzde 17 yukarı çıkmış oldu.

Blue Oak Advisors LLC traderı Serge Berger, Ekim'in geride kalmasıyla önümüzdeki ay boyunca piyasa beklentilerinin biraz daha pozitif olabileceğini belirtti. Berger, "ABD kazanç sezonunun çoğunlukla geride kalmasının ardından, bugünün pozitif ekonomik verileri gibi herhangi bir haber fiyatları desteklemeye yardımcı olacaktır" dedi.