Advertisement

Şimdiye kadar altmışın üstünde insanın hayatına mal olan ve yaklaşık olarak 50 milyar dolarlık zarara mal olan Sandy Kasırgası, New Jersey'de yaşayan Amerikalıları gelecekle ilgili biraz daha endişelendirmişe benziyor.

New York'ta benzin istasyonları ve metro duraklarını etkisiz hale getirerek su altında bırakan ve elektriği kesen Sandy Kasırgası, New Jersey'de full etkisini göstermeden önce bu eyaletin sakinleri benzin istasyonları önünde yaklaşık dört kilometrelik kuyruklar oluşturmaya başladı.

New York şehri belediye başkanı Michael Bloomberg, kasırgadan etkilenen Manhattan'ın bir çok bölgesine 3 kişiden daha az yolcu taşıyan arabaların girişini yasaklarken, New Jersey'de 38 petrol istasyonu işleten Creative Management Inc. sahibi Kashmir Gill, eyalette bulunan petrol istasyonlarının neredeyse yarısının büyük ihtimalle kapalı olduğunu ifade etti.

Benzin almak için 20 dakika sırada beklediğini söyleyen 50 yaşındaki bahçe düzenleyicisi Fred Kardasz, "Eğer açık bir benzin istasyonu bulursanız bile, durup deponuzu doldurmak sizin için en iyisi olacaktır. Şu an hiç bir yerde açık bir istasyon bulamıyorsunuz" dedi.

Petrol stokları, bugün açıklanan verilere göre beklenmedik bir düşüş göstererek 2.05 milyon varil azaldı. Ekonomistler stoklarda 1.8 mlyonluk bir artış beklerken, bu beklenmedik düşüş petrol fiyatlarında yüzde 1.4 yükselişe yol açtı.