Advertisement

-Altın yine "güçlü dolar" sendromuyla düştü

Altın vadelileri, dolardaki sıçramanın sarı metale alternatif yatırım olarak talebi düşürmesinin ardından son 3 günün ilk düşüşünü yaşadı. Aralık vadeli altının onsu New York saatiyle 13:40'ta yüzde 0.2 düşerek Comex'te 1,715.50 dolardan işlem gördü. Sarı metal günün erken saatlerinde 1,727.50 dolara kadar çıkarak 23 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü. Fiyatlar geçtiğimiz iki gün boyunca yüzde 0.6 yükseldi. Aralık vadeli gümüşün onsu ise yüzde 0.2 düşerek Comex'te 32.248 dolardan işlem gördü.

-Avrupa hisseleri Çin ve ABD'den doping aldı

Avrupa hisseleri, beklenenden daha iyi gelen ABD verileri ve Çin imalat sanayiinde yaşanan sıçramanın ardından son iki haftanın en büyük çıkışını gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 16:30'da yüzde 1.2 yükselerek 273.61 puan oldu ve 16 Ekim'den bu yana en büyük sıçramayı yaptı. Gösterge endeksi, bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'dan bu yana beşinci aylık rallisini tamamlayarak yüzde 17 yukarı çıkmış oldu.

-Petrol bir haftanın zirvesinde

Petrol fiyatları, ABD Enerji Bakanlığı'nın stoklarda beklenmedik bir düşüş gerçekleştiğini açıklaması ve hisselerin ABD ekonomik büyümesinin hızlandığı iyimserliğiyle yükselmesinin ardından son bir haftanın zirvesine çıktı.
Aralık vadeli ham petrolün varili 81 cent, yüzde 0.9, değer kazanarak yerel saatle 11:33'te New York Mercantile Exchange'de 87.05 dolara yükseldi. Petrolün varili, verilerin açıklanmasından önce 86.68 dolardan işlem gördü. Aralık vadeli Brent petrolün varili ise 36 cent düştü ve Londra merkezli ICE Futures Europe'da 108.34 dolardan işlem gördü.

-Dolar, ekonominin geliştiği iyimserliğiyle yükseliyor

Dolar, öncül işsizlik sigortası başvurularının son 3 haftanın en düşük seviyesine gerilemesi ve imalat sektörü göstergesinin beklenenden daha fazla büyümesiyle ekonomik toparlanmaya yönelik işaretlerin artmasının ardından yen karşısında güçlendi.
Dolar, New York saatiyle 10:17'de yüzde 0.4 değer kazanarak 80.10 yene yükseldi. Euro karşısında ise yüzde 0.2 değer kaybederek 1.2980 dolar oldu. Yen, euro karşısında yüzde 0.6 gerileyerek 103.97 yen oldu.

-ABD'de Tüketici Güveni 4 yılın zirvesinde

ABD'de tüketici güveni Ekim ayında dört yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Bu durum, ekonominin en büyük bölümü olan tüketici harcamalarında daha büyük çaplı artışların olabileceğini işaret ediyor.

New York merkezli özel sektör araştırma kuruluşu Conference Board'un açıkladığı tüketici güveni endeksi Ekim ayında, Eylül ayındaki revize rakamla 68.4 seviyesinde 72.2'ye yükseldi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 73'e yükselmesi bekleniyordu.
İşsizlik maaşından yararlanmak için ilk kez başvuranların sayısı, 27 Ekim ile biten haftada, 9,000 düşerek 363,000'e geriledi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre, bu verinin 370,000 çıkması bekleniyordu.

-ABD imalat verisi beklentileri aştı

The Institute for Supply Management (ISM) tarafından bugün yapılan açıklamada, ABD imalat endeksinin Ekim ayında 51.5'ten 51.7'ye yükseldiği belirtildi. Bloomberg anketine katılan 88 ekonomistin tahmin medyanı Ekim ayında bu rakamın 51 olacağı yönündeydi. Daralma ve genişleme arasındaki sınır 50 olarak belirlenirken, fikir belirten ekonomistlerin tahminleri 49.2 ile 52.5 arasında değişti.

Çin'de imalat, üretim ve yeni siparişlerin tırmanış göstermesinin ardından son 3 ayın ilk yükselişini kaydederken, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin 7 çeyreklik yavaşlamadan sonra tekrar toparlanmaya başladığına dair işaretleri de arttırmış oldu.

-ABD'de işsizlik başvuruları düştü

ABD'de daha az sayıda kişi geçen hafta işsizlik maaşından yararlanmak için ilk kez başvuruda bulundu. Bu durum, talep durumunun şirketlerin istihdam seviyelerini korumasına yetecek kadar güçlü olduğunu işaret ediyor.

İşsizlik başvuruları, 27 Ekim'de sona eren haftada 9,000 düşerek 363,000 ile son üç haftanın en düşük seviyesine indi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre, bu verinin 370,000 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Çalışma Bakanlığı sözcüsü, New Jersey ve District of Columbia bölgesi verilerinde tahmin kullanıldığını, zira bu bölgelerdeki büroların Sandy Kasırgası nedeniyle kapalı olduğunu kaydetti. Önceki haftanın işsizlik başvuruları 369,000'den 372,000'e revize edildi.

-ABD'de istihdam güçlü arttı

ABD'de şirketler istihdamı Ekim ayında son sekiz ayın en hızlı artışını gerçekleştirdi ve beklenenden daha fazla bir artış gösterdi. Bu durum, ülkede istihdam piyasasının dördüncü çeyreğin başında yukarı yönde hareketlendiğini işaret ediyor.

Roseland, New Jersey merkezli ADP Research Institute'un açıkladığı veriye göre, ABD'de özel sektör istihdam, Eylül ayında revize rakamla 114,000 arttıktan sonra Ekim ayında 158,000'lik bir artış gösterdi. Bu, ADP'nin daha geniş bir örneklem ve yeni metodoloji kullanmaya başlamasından sonra açıkladığı ilk veri.