Advertisement

İşsizliği azaltmakta zorlanan ABD'de Boston Fed Başkanı, işsizlik oranı yüzde 7.25'e gerileyene kadar merkez bankasının tahvil alımlarına devam etmesi ve oran yüzde 6.5'e düşünceye kadar da faizleri sıfıra yakın tutması gerektiğini söyledi.

Massachusetts'te konuşan Rosengren, "Enflasyon ve enflasyon beklentileri orta vadede ılımlı seviyede kaldığı sürece tahvil alımlarını sürdürmeliyiz" çağrısında bulundu.

Boston Fed Başkanı, bu çağrının bir eşik belirlenmesine yardımcı olmasının gerektiğinin altını çizerek, varlık alımlarına ilişkin değerlendirmeleri sürekli olması gerektiğini belirtti.

Rosengren de Chicago Fed Başkanı Charles Evans ve Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota gibi, esnek politikanın sonlandırılmasından önce rakamsal eşik koyan Fed başkanları arasına girdi. ABD Merkez Bankası'nın 12-13 Eylül toplantısının tutanakları, birçok Fed yetkisilisinin, enflasyon ve istihdam piyasası için benzer politika hedefleri koyduğuna işaret etti; ancak yetkililer bir eşik belirlemedi.

Kocherlakota, enflasyon yüzde 2.25'e çıkmadığı ve işsizlik oranı yüzde 5.5'e gerileyinceye kadar düşük faizlerin sürmesi gerektiğini savunurken, Evans da enflasyon yüzde 3'e ulaşmadığı müddetçe işsizlik oranı yzüde 7'ye düşünceye kadar sıfıra yakın faiz politikası çağrısında bulundu.