Advertisement

Japonya Merkez Bankası'nın 4-5 Ekim toplantısının tutanaklarına göre bazı politika yapıcılar, Japon ekonomisinin resesyona girdiğini düşünüyor.

"Resesyon ihtimalinin göz ardı edilemeyeceği" görüşünün de ortaya atıldığı 4-5 Ekim toplantısında yetkililer, hükümet ve merkez bankasının görüşmelerini derinleştirmeleri gerektiğini söyledi.

Nomura Securities Co. ve Citigroup Inc.'in ekonomistleri, sanayi üretiminin Eylül'de geçtiğiğimiz yılki depremden bu yana en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinin 3. çeyrek büyüme tahminini aşağı çekti. Japonya Merkez Bankası'nın bu hafta varlık alım fonunun 11 trilyon yen genişletmesinin ardından banka hâlâ daha fazla teşvik baskısı altında bulunuyor.

Japonya Maliye Bakanı Koriki Jojima bugün parlamentoda ekonominin zayıflama sinyalleri verdiğinin altını çizerek, BOJ ile birlikte deflasyonist trendin üstesinden gelinmesine çalışma sözü verdi.

Nomura 30 Ekim'de Japon ekonomisinin üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 5.1 daralacağını, dördüncü çeyrekte ise yüzde 0.3 küçüleceğini söyledi. Citigroup ve Credit Suisse Group AG de ülke için yıl sonuna kadar iki çeyrekte de daralma öngören kurumlar arasında bulunuyor.

Tokyo Hükümeti 3. çeyrek GSYH rakamlarını 12 Kasım'da açıklayacak.

Ekonomi Bakanı Seiji Maehara 5 Ekim'de BOJ toplantısına katılarak, 2003'ten bu yana merkez bankası toplantısında boy gösteren ilk kabine üyesi oldu. Tutanaklarda bu gelişmeye ilişkin bir ifadeye rastlanmadı.

İlgili makale için tıklayınız...

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Kasım 2012 Salı, 11:39 Misafir çalışan maliyetlerini türkiye seviyesine indirsinler(mesela asğari ücretimizi ve vergilendirmemizi uygulasınlar...)senelik yüzde 8 büyüme garanti.