Advertisement

Avrupa Birliği liderlerine zirve çağrısı yapmakla sorumlu olan Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, İngiltere'nin itirazlarına rağmen bu ayki toplantıda 1 trilyon euro büyüklüğündeki 7 yıllık bütçede ilerleme kaydedilmesi için bastırıyor.

Van Rompuy, kesinti yapılmasını savunan İngiltere Başbakanı David Cameron ile ortak bir yol bulmak ve İngiltere'den vazgeçerek anlaşmak için yüzünü diğer 26 AB ülkesine dönme seçeneklerini tartıyor. İngiltere dışındaki diğer AB ülkelerinin çoğunluğu ufak bütçe artışı konusuna daha esnek yaklaşıyor.

Financial Times gazetesine konuşan bölge yetkililerinden biri, Van Rompuy'un düşüncelerini "Cameron'ın imzalaması ümidiyle diğer üyeleri hayal kırıklığına uğratma pahasına İngiltere'nin safını mı anlaşmaya dahil edecek, yoksa diğer 26 üyeyle mi yola devam edecek?" şeklinde ifade etti.

Diğer yandan İsveç ve Hollanda da geçtiğimiz haftaki görüşmelerde 2014-2020 bütçe taslağında yer alan sınırlı düzeydeki kesintilere karşı çıktı. Ancak hiçbiri bütçe konusunda İngiltere kadar sert bir tutum sergilemiyor.

İngiltere, Avrupa Komisyonu'nun bu yılın başında anlaştığı 1.033 trilyon euroluk bütçeden 200 milyar euro kesinti yapılmasını talep ediyor. Almanya'nın önerdiği ortak yol planının İngiltere'ninkine yakın olmasına rağmen İngiltere, parlamentoya söz hakkı tanımadan önce bunun yeterli olmadığını söyledi.

Bir AB yetkilisi, Aralık'taki zirvenin ajandasında bankacılık birliği ve Euro Bölgesi'nin geleceği gibi diğer konuların da olmasından ötürü bu ayki toplantıda bütçe konusunun tartışılmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

Anlaşma sağlanmadan AB 2014'e kadar mevcut bütçeyi kullanmak zorunda kalacak.