Advertisement

Teknoloji şirketlerinden gelen düşük bilanço rakamlarının ekonomideki zayıflıklara dikkat çekerek Japonya Merkez Bankası'nın yeni teşvik önlemi alacağı spekülasyonunu artırmasıyla yenin, önemli paralar karşısındaki bu haftaki değer kaybı arttı.

BOJ'un 4-5 Ekim toplantısının tutanaklarının, bazı üyelerin, ülkenin resesyona girmiş olabileceğini söylediğine işaret etmesinin ardından yen, euro karşısındaki kayıplarına tutundu. ABD'nin bugün açıklanacak istihdam verisinin toparlanmaya işaret edeceği beklentilerini artırmasıyla dolar, yen karşısında 4 ayın zirvesinin yüzde 0.2 üzerine çıktı. G-7 ülkelerinin para birimlerindeki volatilite 5 yılın en düşüğünde seyretti.

Piyasaların Japonya Merkez Bankası'nın deflasyon aşılıncaya kadar para politikasını gevşeteceğine giderek daha da inandığını, bunun da dolar-yen oranının desteklediğini belirten Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'ın küresel piyasa araştırmaları müdürü Minori Uchida, ABD ekonomisinin kötü görünmediğini, bunun da piyasa beklentilerinin değişmesine neden olduğunu söyledi.

Yen, dolar karşısında yüzde 0.1 zayıflayarak 80.23 seviyesine geriledi. Japon yeni 26 Ekim'de dolara karşı 80.38 düzeyinden 25 Haziran'dan bu yana en düşüğünü kaydetmişti. Japon yeni, euro karşısında son 3 günde yüzde 0.7 değer kaybetmesinin ardından bugün de yüzde 0.1 düşüşle 103.78 seviyesine geri çekild. Dolar, euro karşısında yüzde 0.1 güçlenerek 1.2935ten işlem gördü.

İlgili makale için tıklayınız...