Advertisement

Bakır fiyatları, Çin ekonomisindeki iyileşmenin stokları eritmeye yetmeyeceği endişelerine bağlı olarak, son dört günde ilk kez değer kaybetti ve dördüncü haftayı da kayıpla geçirmeye yönlendi.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.7 düşerek ton başına 7,770.75 dolara kadar düştükten sonra, Şanghay saati ile 14:17'de 7,779.50 dolara geldi. Metal bu haftayı yüzde 0.5 kayıpla geçmeye yöneldi.

Dünyanın en büyük bakır kullanıcısı Çin'de tüketim, Beijing Antaike Information Development Co.'nun 30 Ekim'de yaptığı değerlendirmeye göre, bu yıl yüzde 4.8 artacak. Bu, 1997'den bu yana en düşük hızı işaret ediyor. Şirketin Ağustos ayındaki tahmini artışın yüzde 5 seviyesinde gerçekleşeceği yönündeydi. Bakır üreticileri, Wood Mackenzie metaller başkanı Richard Wilson'a göre, Şanghay'daki depolarda bulunan tahmini 600,000 ila 700,000 ton arasındaki bakır stoklarından dolayı arz fazlası ile karşı karşıya.

Şanghay'da CIFCO Futures Co. analisti Fang Junfeng, "Son birkaç gündeki yükselişlerin ardından biraz kar satışı gelmeli. Zira yüklü stokları eritmeye yetecek denli güçlü talep artışına ilişkin bir işaret yok" dedi ve "bakırda beklentimiz yukarı değil" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli bakır kontratı New York Comex piyasasında yüzde 0.6 düşerek pound başına 3.5305 dolara indi. Şubat vadeli bakır kontratı ise Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.8 kayıpla ton başına 56,680 yuana (9,080 dolar) düştü.

LME'de, aluminyum, çinko, kalay ve kurşun da düşerken, nikel değer kazandı.