Advertisement

Verilerin küresel ekonomi için en kötünün geride kalmış olabileceğine işaret etmesiyle  Asya paraları, Güney Kore wonu öncülüğünde 4. haftasında da artıda seyretti.

Üretim ve yeni siparişlerdeki artışın etkisiyle Çin'de imalat son 3 ayın ilk büyümesini kaydetti. Tayvan ekonomisi 3. çeyrekte yeniden artı büyümeye dönerken, ABD'de de fabrika üretimi Ekim'de beklentinin üzerinde büyüdü ve Tüketici Güveni 4 yılın zirvesine ulaştı.

Küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserliğin olduğunu, bunun da risk beklentisini desteklediğini belirten Japan Center for Economic Research'ün araştırmacılarından Hideki Hayashi, bunun Asya'ya giren fon akışını, dolayısıyla hisse ve para birimlerini desteklediğini söyledi.

Güney Kore wonu bu hafta ABD doları karşısında yüzde 0.6 güçlenerek 1,090.85 düzeyine tırmanırken, Tayvan doları yüzde 0.3 değerlenerek 29.226 seviyesine çıktı. Malezya ringgiti yüzde 0.2 artışla 3.0507'ye, Çin'in yuanı da yüzde 0.1 kazançla 6.2426'ya yükseldi.

Yen hariç Asya'da en çok işlem gören 10 para birimini izleyen Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi 31 Ekim'de 117.98 puandan 29 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. MSCI Asya Pasifik Endeksi bu hafta yüzde 0.9 primlendi.

EPFR Global'ın verilerine göre gelişen piyasa tahvil fonlarına 31 Ekim'de sonlanan haftada 1.1 milyar dolarlık giriş oldu.