Advertisement

Atlantik süperkasırgası Sandy'nin yarattığı tahribat sonucu bazı rafineriler hala daha çalışamazken petrol yaklaşık 4 ayın düşüğünden işlem görüyor. 

Petrol vadelileri 2 kasım tarihnde yüzde 2.6 değer kaybettikten sonra pek fazla değişim göstermeden seyrediyor. Hess Corp.’s Port Reading rafinerisi işlemlerine devam edebilmek için birkaç güne daha ihtiyacı olduğunu açıklarken Phillips 66’nın Bayway platformu ise hala daha tadilat nedeniyle kapalı. Bu hafta açıklanacak ekonomik verilerin ise yavaşlayan küresel ekonomiye işaret etmesi bekleniyor.

NYMEX elektronik işlemlerdeki aralık vadeli ham petrolün varili 7 sent düşüşle Londra'da yerel saatle 8.18'de 84.79 doalrdan işlem gördü. Petrolün kontratı geçtiğimiz hafta yüzde 1.7 kayıpla 10 temmuzdan beri en düşük seviye olan 84.86 doalrdan varil başına işlem gördü. Fiyatlar bu yıl yüzde 14 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki aralık vadeli brent petrolün varili 10 sent düşüşle 105.58 dolara geriledi. Avrupalı kontratın Batı teksas'ın kontratına farkı 20.83 dolar oldu.

 

Kapat