Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin Merkez Bankası'nın uluslararası biriminin genel direktörü He Jianxiong, ABD'deki başkanlık seçiminin, yuanın forex piyasalarındaki değerini etkilemeyeceğini savundu. He, Çin'in Döviz politikasında yalnızca bir karar mercii bulunduğunu belirterek, yuanın dolar karşısında son haftalardaki değerlenmesinin tamamen piyasa taleplerinden kaynaklandığını söyledi.

Meksika'daki G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısında röportaj veren He, yuan kurunu nihai olarak piyasanın belirlediğini ve yuan-dolar seviyesinin dengelenmeye yakın olduğunu ifade etti ve "ABD'deki seçimlerin yuan düzeyi üzerinde çok fazla etkisi olmayacak. Çin, kendi politikalarının belirlenmesi konusundaki tek karar mercii" dedi.

G-20 maliye liderleri dün yayınladıkları toplantı metninde küresel büyümenin hız kesmesiyle birlikte politika yapıcıların rekabetçi devalüasyon eğilimlerine dikkat çekerek, daha esnek kur politika çağrısında bulundu. G-20 yuanın dolar karşısında geçtiğimiz ay yüzde 0.7 değerlenerek, en çok işlem gören gelişen piyasa paralarında en iyi performansa sahip olmasının ardından Çin vurgusu yapmaktan kaçındı.

İlgili makale için tıklayınız...

Kapat