Advertisement

Avrupa hisse senedi piyasalarının % 0,5–1.0 primli işlem gördüğü günde, okyanusun diğer tarafında dikkatler ABD Başkanlık seçimlerine yönelirken, yurtiçi tarafta Fitch'in not artırımının yankıları sürüyor. ABD seçimleri hem Başkan'ın hem de Senato'nun belirlenmesi açısından bir hayli önemli. Eğer Başkan Demokrat, Senato Cumhuriyetçi olacak olursa, bunun piyasalara ve FED’e yansıması yakından takip edilecek.

Yurt içi tarafta gündemde Hazine ihaleleri yer alıyor. 24 Eylül 2014 itfalı gösterge tahvilin yeniden ihracında bileşik faiz % 6.90, 14 Eylül 2022 itfalı sabit kuponlu tahvilin yeniden ihracında ise % 7.74 oldu. İki ihalede toplam satış tutarı 2 milyar 599,1 milyon TL olarak gerçekleşirken, ihale öncesi yapılan 3 milyar 25,6 milyon TL ROT satışla birlikte toplam satış 5 milyar 624,7 milyon TL oldu.

Fitch sonrası Dolar/TL cephesinde olumlu algılama süreci devam ediyor. Şu dakikalarda 1,7759’dan işlem gören parite de, analistlerin önemli destek seviyesi olarak belirttikleri 1.7740 destek seviyesine çok yaklaşıldı. Dolar/TL gün içi şu ana dek en düşük 1.7754’ü gördü. Şimdi dikkatler yarınki Merkez Bankası Ekonomistler toplantısından çıkacak sinyallere yöneldi.

Günün ilk yarısında % 0.20 değer kaybıyla 72,594 seviyesinden kapanan İMKB’de kar satışlarının etkisiyle 72,324 puana kadar gerileme görüldü. Ancak kar satışları sınırlı kaldı ve yön bulmaya çalışan endeks şu sıralarda yatay olarak 72,627 puandan işlem görüyor.

Tahvil cephesinde, Fitch kararının, Merkez Bankası’nın politika faizini düşürme konusunda işini kolaylaştırdığı genel algısıyla gösterge faiz % 6.87 seviyesine kadar geriledi. Hatırlayacağımız üzere gösterge faiz dün Ocak 2011’den bu yana en düşük seviye olan % 6.80’e kadar geriledi. Ortalama fonlama maliyetide % 5.74 ile rekor düşük seviyeye geriledi.

Garanti Hazine Sabit getirili menkul kıymetler masasından Yaprak Oral "Genel görünümün değiştirilmesini bekliyormuşuz, ama not artışı tam olarak fiyatlanmamış. Bu açıdan faizlerde aşağı yönlü hareketin devamını bekliyorum. Toplu bir sermaye girişindense parça parça girişler beklenmeli. Sermaye girişlerinin hızlanması faizleri düşürüp zorunlu karşılıkları arttırmaya sebep olur. Bu açıdan sermaye girişleri bir hayli önemli" yorumunda bulundu.

BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberght.com