Advertisement

Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy, Yunanistan'ın Salı günü, troyka olarak adlandırılan kreditörleri ile anlaşmasını istedi ve bunun sonucu, yeni bir finansal cansuyuna ulaşabileceğini kaydetti.

Kurtarma fonları konusunda karar alınması beklenen Avrupa Maliye Bakanları toplantısı, anlaşma için zaman sağlamak amacıyla, 12 Kasım'a ertelendi.

Van Rompuy, Asya ve Avrupa liderleri zirvesi için bulunduğu Laos'ta düzenlediği basın toplantısında, tarafların, kreditörlerin talep ettiği özelleştirme kanunu konusunda anlaşmaya varmaları gerektiğini söyledi.

Van Rompuy, "Yunan hükümetinden ve hükümetteki siyasi partilerden, troyka ile anlaşmaya varmak için gerekenler konusunda karar almalarını istiyorum ve bunun da zamanında yapılacağından eminim" dedi.

Atina'da bazı kalan konular hakkında halen görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Van Rompuy, daha önceden 8 Kasım'da yapılması planlanan Avrupa maliye bakanları toplantısının, halen yapılması gereken işler olmasından dolayı dört gün ertelendiğini kaydetti.

Van Rompuy, bu zaman aralığında, Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası'ndan (AMB) oluşan uluslararası kreditörlerin troykasının, kredinin verilmesi konusunda bir karar almaya hazır olacağını sözlerine ekledi.

Yunan parlamenterler, 2016 yılına kadar 18.5 milyar euroluk (23.6 milyar dolar) yeni harcama kısıntıları ve diğer reformları içeren ve önceki acı receçetelere ilave oluşturacak bir kemer sıkma paketini tartışıyor.

Kemer sıkma paketinin uygulamaya koyulması, Yunanistan'ın 31.5 milyar dolarlık kurtarma fonu kredi dilimini alabilmesi için bir ön koşul. Aksti durumda ülke Kasıma yı ortasında iflas riski ile karşı karşıya.

İlgili makale için tıklayınız...