Advertisement

ABD hisseleri yükselişlerini emtilarla ikinci güne taşırken, seçim gnü dolar ve ABD hazine tahvilleri geriledi. Avustralya doları, merkez bankasının faiz oranlarını değiştirmemesiyle son iki haftanın en hızlı rallisini gerçekleştirdi.

Standard & Poor's 500 Endeksi New York saatiyle 09:30'da yüzde 0.2 yükselirken, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 arttı. Avustralya para birimi yüzde 0.7 değer kazanarak 1.0434 dolar oldu. 10 yıllık ABD tahvilleri iki günlük yükselişlerine ara verirken, tahvil faizlerini de yüzde 1.70'e çıkardı. Bakır iki ayın en düşük seviyesinden yükselişe geçerken yüzde 0.3 değer kazandı, petrol yüzde 1.1 arttı.

ABDli seçmenler bugün Barack Obama'ya bir 4 yıl daha görev süresi vermekle Cumhuriyetçi Mitt Romney'i seçip yeni bir seyir izlemek arasında seçim yapacak. Bir sonraki başkan, yaklaşık 600 milyar dolarlık mali uçurumla karşı karşıya kalacak.

Deutsche Bank AG stratejisti Jim Reid, "Piyasa için en kötü senaryo, Obama'nın az farkla kazanmasıyla yaralanacak Cumhuriyetçiler'in mali uçurum gerilimlerinde daha çok can sıkıntısına neden olabilmeleri olacaktır" diyerek, Romney zaferinin piyasalar için pozitif olabileceğini belirterek, öte yandan da Fed'e ne olacağı riskini de beraberinde getireceğini belirtti.