Advertisement

Son zamanlarda birçok anket başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'i birbirlerine çok yakın gösterse de, dünyanın en büyük ekonomisindeki seçimin sonucu bu akşam 3 anahtar eyalette New York saatiyle 20:00'da sandıkların kapanmasıyla belirlenebilir.

Analistler Florida, Virginia ve Ohio'daki seçim sonuçlarının ülke geneline büyük etki edeceklerini ifade ederken, Obama için Florida veya Virginia ile Ohio'nun ikisinde birden kazancağı bir zaferin, yeniden seçilme şansını çok yükselteceğini belirtiyor. Öte yandan, Romney'nin muhtemel bir Florida ve Virginia zaferine Pennsylvania'yı da eklemesi, Obama'yı ülke genelinde mağlup edeceği anlamına gelecektir.

Rothenberg Political Report editörü Nathan Gonzales, "Yarışmda kimin avantajlı olduğu konusunda bir fikir vermesi için yeterince önemli eyaletimiz var" diyerek, asıl sorunun oyları ne kadar sürede sayacağı ve bu geç saate kadar bu eyaletlerde yarışın yakın gidip gitmeyeceğinin olduğunu söyledi.

Romney için kilit önemde bulunan Pennsylvania eyaleti ise 1988 yılında bu yana bir Cumhuriyetçi seçmiş değil. Analistlerin bu seçimlerde en kilit eyaletler olarak gösterdiği Florida, Virginia, Ohio, North Carolina, New Hampshire, Iowa, Wisconsin, Colorado ve Nevada'nın hepsi geçtiğimiz seçimlerde Barack Obama'yı tercih etmişti.

Özellikle adayların birbirine çok yakın oluşunun anketlere yansıdığı Ohio eyaleti, 1944 yılından bu yana yalnızca bir kez kaybeden adayı seçerken, son anketler Obama'nın Ohio'da 1 puan önde olduğunu gösteriyor.