Advertisement

Altın, ABDli seçmenlerin başkanlarını seçmek için sandığa gitmesiyle doların düşmesinin ardından, alternatif yatırım olarak sarı metale artan ilginin üzerine son iki ayın en büyük çıkışını kaydetti.

Dolar, Döviz sepeti karşısında yüzde 0.2'ye varan bir kayıp yaşadı. Dolar geçtiğimiz hafta yüzde 0.7 yükselirken, altın yüzde 2.1 değer kaybetmişti.

Archer Financial Services Inc. kıdemli piyasa stratejisti Adam Klopfenstein, "Doların zayıflığı destek yaratıyor. Çok yakın geçecek görünen seçimlerin belirsizliğinden endişeli olan yatırımcılar alım yapıyorlar" dedi.

Aralık vadeli altının onsu New York saatiyle 13:23'te yüzde 2 artarak 1,716.70 dolara yükseldi ve 13 Eylül'den bu yana en büyük kazancını gerçekleştirdi. Bu fiyatta bir kapanış yıl genelindeki kazançları yüzde 9.5'e çıkaracak. Standard & Poor's GSCI göstergesi yüzde 2.1 yükseldi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Kasım 2012 Salı, 20:53 Misafir belirsizlik filan yok obama'nın kazanacağını alem biliyor. bu sadece silkeleme başka bir şey değil. birkaç gün içindeki düşüşü izleyin