Advertisement

Yunanistan bugün Avrupa Birliği ve IMF'nin kurtarma kredisi karşılığında talep edilen 13.5 milyar euroluk kemer sıkma önlemlerini Atina Parlamentosu'nda oylayacak.

Yunanistan'daki oylama tam da 48 saatlik genel grevin başladığı ve Avrupalı liderlerin kurtarma kredisi anlaşmasının zamanlamasını tartıştığı döneme denk geldi.

Avrupa Birliği Ekonomik ve Parasal İşler Komiseri Olli Rehn 5 Kasım'da Meksika'daki G-20 Maliye Bakanları toplantısında yaptığı konuşmasında 12 Kasım'da Brüksel'de yapılacak zirvede anlaşma sağlanmasının gerektiğini söyledi. Diğer yandan Rehn'den önce konuşan bir başka Avrupalı yetkili, zamanlamaya ilişkin şüphelerin olduğunu ve oy çoğunluğunun 12 Kasım toplantısında sağlanamayabileceğini ifade etti.

Yunanistan bozulan ekonomisini ve bütçe açığını kontrol altına almak için artan baskıyla karşılaşıyor. Almanya Şansölyesi Angela Merkel geçtiğimiz ayki Yunanistan ziyaretinde ülkenin euroda kalmasını istediği sinyallerini verirken, Yunanistan hâlen bütçe açığını azaltma hedeflerini tutturmakta zorlanıyor. Koalisyon hükümetindeki anlaşmazlık, kemer sıkma önlemleri karşısındaki siyasi direnci daha da artırıyor.

"12 Kasım'a kadar borç yükünün nasıl azaltılacağı konusunda uzlaşmamız lazım" diyen Rehn, toplantıda anlaşmanın sağlanacağından emin olduğunu söyledi.