Advertisement

Yenin güçlenmesi, Nissan Motor Co.'dan Taiyo Yuden Co.'ya kadar şirketlerin bilanço tablolarını açıklaması ve ABD Başkanı Barack Obama'nın 2. kez başkan seçilmesi sonrasında Tokyo Borsası kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.

Nissan, analistlerin kazanç tahminlerinin çok tutucu bulması ve Çinli müşterilerin yeniden otomobil üreticisinin galerilerine dönmesiyle yüzde 4.1 değerlendi. Elektronik parçaları üreticisi Taiyo Yuden, kâr tahminini düşürmesinin ardından yüzde 4.8 düştü. Petrol üreticisi Inpex Corp., yıllık tahminini yükseltmesi ve ham petrol fiyatlarının bir ayın en büyük sıçramasını yapması üzerine yüzde 3.2 primlendi.

Şu anki ekonomik şartların, Cumhuriyetçi Parti'nin istediği kesinlikte bir mali yapılandırma için yeterince sürdürülebilir olmadığını belirten Toyota Asset Management Co.'nun baş straatejisti Masaru Hamasaki, Obama'nın ülkeyi depresyona girmekten kurtardığını söyleyerek, "Onun hamleleri olmasaydı, ekonomi ne kadar dibe vururdu bilemeyiz. Obama, kritik bir durumun kötülemesini önledi" dedi.

Nikkei 225 Endeksi, yüzde 0.6 düşmesinin ardından yüzde 0.1 kazançla 8,987.04 puana yükseldi. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük gün içi ortalamanın yüzde 13 üzerinde seyretti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi ise yüzde 0.2 artışla 746.49 puana çıktı ve endeksteki 33 sektör grubundan 19'u kazanç sağladı.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri bugün Obama'nın Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney'nin önüne geçmesiyle yüzde 0.5 düştü.