Advertisement

Avrupa endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri, Barack Obama'nın bir kez daha seçilmesinin ardından yükselirken, ABD endeke vadeli kontratları kayıplarını geri aldı ve ABD Hazine tahvilleri son bir haftanın en hızlı çıkışına yönlendi. Dolar zayıfladı ve metal fiyatları yükseldi.

Euro Stoxx 50 endeks vadeli kontratları Londra saati ile 07:05'te yüzde 0.7 yukarıda seyrediyordu. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 yükselirken, Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, yüzde 1 kadar düştükten sonra bu kaybını geri aldı. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi beş baz puan düşüşle yüzde 1.70'e indi. Dolar 16 önemli para biriminin 15'i karşısında değer kaybetti ve yen karşısında yüzde 0.3 geri çekildi. Altın yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Obama Cumhuriyetçi aday Mitt Romney karşısında, televizyon kanallarının projeksiyonlarına göre, seçimi kazanarak dört yıl daha dünyanın en büyük ekonomisini yönetme hakkı elde etti. Obama, Kongre'de uzlaşma sağlanamazsa Ocak ayında yürürlüğe girecek, büyüme önünde tehdit oluşturan, mali uçurum olarak adlandırılan ve 600 milyar doları aşan bütçe kısıntıları ve vergi artırımları ile karşı karşıya. Asya piyasaları, Amerikalı politika yapıcıların dünyanın en büyük ekonomisini desteklemek için teşvikleri artıracağı beklentisinden olumlu etkilendi. Yunanistan parlamentosu bugün, kurtarma paketi için gereken kemer sıkma tedbirlerini oylayacak.

PineBridge Investments Japan Co. yatırım müdürü Tatsushi Maeno, "Obama'nın yeniden seçilmesi piyasalar için kısa vadeli bir artı, zira bir belirsizlik noktasını ortadan kaldırıyor. Ancak genel manzara değişmedi" dedi ve "Mali uçurum sorununun yılsonundan önce çözülme ihtimali, Romney'in seçilmesi durumuna nazaran, bir şekilde azaldı" şeklinde değerlendirmede bulundu.