Advertisement

Bakır fiyatları, Barack Obama'nın dört yıl için daha seçilmesinin teşvik politikalarının sürdürüleceği beklentilerini güçlendirmesi ve bunun sonucu emtia grubu yükselirken, doların değer kaybetmesi ile birlikte, çıkışını ikinci güne taşıdı.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 1.3 yükselerek ton başına 7,798 dolara kadar çıktıktan sonra, Seul saati ile 14:56'da ton başına 7,753.25 dolara geldi. Aralık vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında yüzde 0.7 yükselerek ton başına 3.532 dolara çıkarken, Şubat vadeli bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.9 çıkışla ton başına 56,570 yuana (9,060 dolar) ulaştı.

Obama Cumhuriyetçi aday Mitt Romney karşısında, televizyon kanallarının projeksiyonlarına göre, seçimi kazanarak dört yıl daha dünyanın en büyük ekonomisini yönetme hakkı elde etti. Obama, Kongre'de uzlaşma sağlanamazsa Ocak ayında yürürlüğe girecek, mali uçurum olarak adlandırılan ve 600 milyar doları aşan bütçe kısıntıları ve vergi artırımları ile karşı karşıya.

Seul'de Korea Exchange Bank Futures Co. metaller traderı Chae Un Soo, "Metaller, Obama'nın kazanmasının parasal genişlemenin süreceği anlamına gelmesi nedeniyle yükseliyor" dedi ve "Yatırımcıların büyük bölümü, politika tutarlılığının fiyatlara destek olmasını bekliyor" şeklinde görüş bildirdi.

ABD merkez bankası Fed, 24 Ekim'de yaptığı açıklamada, aylık 40 milyar dolar tutarında mortgage menkul kıymetleri satın alacağını ve politika faizini 2015 ortasına kadar sıfır yakınlarında tutacağını duyurmuştu.

Bakır kontratları dün New York'ta, dünyanın en büyük bakır kullanıcısı Çin'de yeni liderlerin ekonomiyi desteklemek için adımlar atacağı beklentisine dayaranarak, yüzde 1 ile 17 Ekim'den bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Yedi çeyrek üst üste yavaşlayan Çin'de, on yılda bir yapılan liderlik değişimi, 8 Kasım'da başlayacak parti kongresinde gerçekleştirilecek.