Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama'nın başkanlık seçimlerini yeniden kazanmasının, doları zayıflatma etkisi olan parasal teşvik politikalarının devam etmesi ihtimalini artırması üzerine dolar zayıfladı.

Obama'nın Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney'yi yenmesinin ardından dolar, euro karşısında erken saatlerde kaydettiği kazançları geri verdi. Avustralya doları, Asya Borsalarındaki yükselişin etkisiyle 3. gününde de primlendi. Yunanistan'daki kemer sıkma önlemleri oylamasının öncesinde euro talepleri sınırlı oldu.

Para politikasının Obama yönetimi altında gevşek olmayı sürdüreceğini, doların da satış göreceğini öngören Mizuho Corporate Bank Ltd.'ın Tokyo'daki Döviz satışları başkan yardımcısı Michiyoshi Kato, "ABD'nin mali uçurum ile karşılaşmasıyla dolar satışları uzun sürmeyebilir" dedi.

Dolar, euro karşısında yüzde 0.2 güçlenmesinin ardından yüzde 0.4 değer kaybederek 1.2861 düzeyine geriledi. Dolar, yen karşısında da geri adım atarak yüzde 0.4 zayıfladı ve 80.07 yen seviyesine düştü. Euro/Yen dün 102.18 yen düzeyinden 16 Ekim'den bu yana en düşüğünü kaydetmesinin ardından büyük bir değişiklik kaydetmesi ve 102.99 yenden işlem gördü.

Avustralya doları, ABD doları karşısında yüzde 0.2 değer kazanarak 1.0454'e yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 artış kaydetti.

Ohio, Iowa, New Hampshire, Wisconsin, Colorado ve Virginia gibi kritik eyaletlerdeki galibiyeti Obama'yı yeniden başkanlık koltuğuna taşıdı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Kasım 2012 Çarşamba, 10:21 Misafir ya bu dolar 2013 ilk 6 ayda ne olur aceba?