Advertisement

ABD tahvilleri, Barack Obama'nın yeniden seçilmesinin, ekonomiyi desteklemek için tahvil alımı politikasının sürdürüleceği beklentisini artırmasının ardından değer kazandı. ABD kağıtları, bu hareketle birlikte, son bir haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirmeye yöneldi.

Demokrat Obama, 2.3 trilyon dolarlık ABD Hazine tahvili ve mortgage ile ilişkili tahvil alımı yapan ve her ay 40 milyar dolarlık mortgage tahvili alımıne giden Fed'i destekliyor. Cumhuriyetçi Aday Mitt Romney, seçim kampanyası sırasında, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'yi 2014 yılında üçüncü kez atamayacağını açıklamıştı. ABD Hazinesi bugün 24 milyar dolarlık 10 yıl vadeli tahvil satışına hazırlanıyor.

Tokyo'da, Japonya'nın ikinci büyük hayat sigortası şirketi Dai-ichi Life Insurance Co.'nun bir birimi olan Diam Co.'dan Hajime Nagata, "Obama'nın kazanması ile birlikte, Fed'in mevcut para politikasını sürdürmesini bekleyebiliriz" dedi ve "Fed düşük faiz ortamını korumayı taahhüt etti. Romney kazansaydı, oyun değişecekti" şeklinde görüş bildirdi.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi altı baz puan ya da 0.06 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 06:26'da yüzde 1.69'a geriledi. Ağustos 2022'de vadesi dolacak yüzde 1.625 faizli tahvillerin fiyatı, 18/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 5.63 dolar yükselerek 99 14/32'ye çıktı. 10 yıllıklar 26 Ekim'den bu yana en hızlı artışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi değişmeyerek yüzde 0.76'da kaldı. Bu kağıdın faizi erken saatlerde yüzde 0.755'e inerek Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini görmüştü.