Advertisement

Barack Obama'nın yeniden ABD başkanı olması üzerine gelişen piyasalar endeksi son 3 haftanın en yüksek seviyesini kaydetti; gelişen piyasa paraları değerlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 kazançla 1,009.55 puana yükseldi. 10 sektör grubunun hepsinin değerlenmesi üzerine endeks 18 Ekim'den bu yana en yüksek düzeyine tırmandı. Largan Precision Co., Macquarie Group Ltd.'ın hisse notunu yükseltmesi sonrasında yüzde 7 değerlenerek MSCI Endeksi'ndeki en büyük kazanca işaret etti. Güney Kore wonu yüzde 0.5 değerlenerek 13 ayın zirvesine ulaşırken, Malezya ringgiti de yüzde 0.4 primlendi.

Obama, Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney'yi kilit eyaletlerdeki oyları toplayarak yendi. One Asset Management Co.'nun CEO'su Win Udomrachtavanich'e göre Obama'nın zaferi, ABD Merkez Bankası'nın dünyanın en büyük ekonomisini desteklemeyi hedefleyen tahvil alım programlarını sürdüreceği beklentilerini artırdı.

Obama'nın kazanmasının Fed politikasının devamlılığından ötürü hisse senedi piyasaları için olumlu olacağını söyleyen Udomrachtavanich, "Obama'nın dönüşüyle birlikte küresel finansal sistemdeki likidite bolluğu devam edecek, bu da gelişen piyasalar gibi riskli varlıkların talebini destekleyecektir" dedi.

Romney, başkanlık kampanyalarında Fed'in ekonomiyi destekleme önlemlerine karşı çıkarak, Ocak 2014'te Fed Başkanı Ben Bernanke'yi yeniden atamayacağını söylemişti.