Advertisement

Hollanda'nın en büyük finansal hizmetler şirketi ING Groep NV, üçüncü çeyrekte karının yüzde 64 düşmesinin ardından, bankacılık ve sigorta birimlerinden 2,350 kişiyi işten çıkaracak.

Banka'nın net karı bu yılın üçüncü üç aylık döneminde 609 milyon euroya (784 milyon dolar) düştü. Banka geçen yılın aynı döneminde 1.69 milyar euro kar açıklamıştı. Bloomber News'un anketine katılan dokuz analistin tahminlerinin ortalamasına göre, Banka'nın 846 milyon euro kar açıklaması bekleniyordu. Banka'nın karı şirketin sermayesini korumak için yaptığı hedge işlemlerinden kaynaklanan zararlar ve ABD'deki gelir sigortası birimi ile ilgili bir ödeme sonucu düştü.

Banka CEO'su Jan Hommen, ING'nin 2008'de kurtarılması sırasında 10 milyar euro almasının ardından, yıl sonuna kadar, sigortacılık faaliyetlerini satma talimatı almış durumda. Yapılan açıklamaya gmöre, Banka'nın Avrupalı sigorta şirketinin hisselerini halka arz etmeye hazırlanması ile birlikte, 2014 yılına kadar 1,350 kişiyi işten çıkaracak ve 2015 yılı ile birlikte 460 milyon euro tasarruf sağlamak için ticari bankacılıkta istihdamı 1,000 kişi düşürecek.

Amsterdam'da SNS Securities analisti Lemer Salah, "Bu maliyet kısıntı tedbirleri, Avrupalı sigorta biriminin tasviyeye hazırlanması yolunda atılmış uygun bir adım" dedi ve "IT desteği özellikle, büyük bir maliyet birimiydi ve daha fazla verimlilik yönünde hareket etmeleri iyi" şeklinde değerlendirmede bulundu.