Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de işsizlik oranı düşüyor, konut piyasası sıçrıyor, tüketiciler borçlarını ödüyor ve büyük bankalar da sağlıklı görünüyor.

Başkan Barack Obama'ua ikinci dönem başkanlık hakkı tanıyan Amerikan ekonomisi, başkanın 4 yıl önce devraldığı hâline hiç benzemiyor. Daralan ve işten çıkarmaların öne çıktığı bir istihdam piyasasının yerini şimdi yüzde 2'de de olsa büyüyen ve şirketlerin ayda ortalama 157 bin kişiyi eklediği bir ekonomi aldı.

Ancak bu ABD ekonomisinden müthiş sesler geldiği anlamına gelmiyor. İstihdam, üretim, konut ve tüketim gibi 85 göstergenin birleşiminden oluşan Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi'ne göre ABD Mart'tan bu yana tarihi trendinin altında büyüyor.

Diğer yandan mali uçurum olarak tabir edilen 607 milyar dolarlık otomatik harcama kesintileri ve vergi artışının 2013'te devreye girmesiyle tehlike yaklaşıyor. Avrupa'nın ticari gücünü tehdit eden borç krizi de bir başka risk teşkil ediyor. Çok az sayıda ekonomist hanehalkı gelirinin 6 yıl üst üste büyüdüğü 1990'lardaki güçlü büyüme oranlarına geri dönüleceğine inanıyor.

Bank of Tokyo-Mitsubishi'nin New York'taki ekonomistlerinden Chris Rupkey, ekonominin şimdilik iyi durumda olduğunu, ancak olası zorlukların önümüzdeki yıl ile birlikte yaklaştığını söyledi.