Advertisement

Almanya'da sanayi üretimi eylül ayında düştü ve düşüşünü ikinci aya taşıdı. Bu durum, Euro Bölgesi borç krizinin, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde büyüme ve yatırımları olumsuz etkiledğini işaret ediyor.

Ağustos ayında yüzde 0.4 düşen sanayi üretimi eylül ayında da yüzde 1.8 geriledi. Bloomberg News'un anketine katılan 41 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 0.7 düşmesi bekleniyordu. Sanayi üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 1.2 geriledi.

Bu veri, borç krizinin, Euro Bölgesi'ndeki diğer ortaklarına göre çok daha iyi durumda olan Almanya'yı da etkilemeye başladığının son işareti olarak değerlendiriliyor. Almanya'da dün açıklanan fabrika siparişleri verisi Eylül ayında yüzde 3.3 düştü ve iş dünyası güven endeksi Ekim ayında son iki buçuk yılın en düşük seviyesine indi. Bundesbank, geçen ay yaptığı açıklamada, ekonominin, ihracata yönelik talebin azalması ile birlikte, dördüncü çeyrekte daralabileceğini kaydetmişti.

Köln'de Sal. Oppenheim ekonomisti "Alman işletmeler arasında çok fazla belirsizlik var" dedi ve "Euro Bölgesi'nde kriz Alman ürünlerine yönelik talebi düşürdü ve bu nedenle, birçok şirket yatırımlarını azaltma kararı aldı" şeklinde görüş bildirdi.

Ekonomi Bakanlığı, üretimin üçüncü çeyrekte ikinci çeyreğe göre yüzde 0.7 artarken, dördüncü çeyrekte, zayıf siparişlerin baskısının hissedileceğini kaydetti.

İmalat sanayi üretimi Eylül ayında, yatırım malları üretimindeki yüzde 3.5'lik düşüşün etkisi ile yüzde 2.3 geriledi. Enerji üretimi yüzde 0.3 düşerken, inşaat üretimi yüzde 2.7 yükseldi.

İlgili makale için tıklayınız...