Advertisement

Obama dopingiyle güne başlayan piyasalar, Almanya cephesinden gelen soğuk hava dalgasıyla temkinli duruşa geçti. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Draghi’nin konuşmasında soğuyan Alman ekonomisine dikkat çekmesiyle gözler yeniden Avrupa’ya çevrildi.

Fitch kararı sonrası, TL Dolar karşısında rekor denemelerine sabah saatlerinde devam etse de Merkez Bankası'nın Ekonomistler toplantısı sonrası TL son 3 günde ilk defa dolara karşı bir miktar değer kaybetti. Bu sabah saatlerinde rekor düşük seviye olan 1,7694’ü gören Dolar/TL , 1,7797 seviyelerine geldi. Seçim sonuçları sonrası, gün içi bir ara dolar karşısında 1.29 seviyesine göz diken euro ise beklentileri karşılayamayan Almanya Sanayi Üretim rakamlarıyla düşüş trendine girdi. Parite şu sıralarda 1,2754 seviyesinden işlem görüyor.

2.seansa ilk seans kapanışına göre 295 puan düşüşle 72,274 puandan başlayan İMKB, kar satışlarının etkisiyle şu dakikalarda 71,117 puandan işlem görüyor.

Tahvil piyasasında alıcılı seyrin ardından yatay bir görünüm hakim, gösterge ytahvilin faizi % 6.86 seviyesinde. Özellikle Hazine ihalelerinin ardından Türkiye 10 yıllık tahvil faizinde sert geri çekilmeler söz konusu. Ayrıca bugün Hazine öğleden sonra, piyasa yapıcı bankalar ek satış opsiyonunu kullandı ve 527,4 milyon TL satış gerçekleştirdi.

Bugünün gündeminde geniş yer bulan Merkez Bankası Ekonomistler toplantısında 3 konu merak uyandırıyordu: ‘Faiz koridorunda ne kadarlık bir daralma beklenir?’, ‘Sermaye girişlerine yönelik zorunlu karşılıklarda ayarlama gelir mi?’ ve ‘TL’nin değer kazancına karşılık Merkez Bankası’nın Tavrı ne yönde olur? ‘.

Toplantı sonrası BloombergHT.com'a değerlendirmelerde bulunan EFG Menkul Değerler Ekonomisti Özlem Bayraktar, "Önümüzdeki MB toplantısında faiz koridorunun tavanında 50 baz puanlık bir indirim ve aynı doğrultuda ROK’larda 0.1 artış öngörmeye devam ediyorum. Fitch sonrasında sermaye akımlarındaki beklenen hızlanmanın kademeli olacağını düşünürsek ve MB Başkanı Erdem Başçı'nın da yavaş, ölçülü ve sindirilen adımlar atmaya yönelik yaklaşımları çerçevesinde, MB’nin hemen radikal bir politika değişikliğine gitmesini bekleyemeyiz. Ancak önümüzdeki günlerde bollaşan global likiditenin ülkeye girişi hız kazanır ve kur üzerinde ciddi bir değerlenme baskısı görürsek, TCMB kısa vadeli faizleri düşük düzeyde tutmaya devam eder ve zorunlu karşılıklar gibi makro ihtiyati araçlarla da sıkılaştırmaya gider. Yani ROK artışları daha çok devreye girer. Daha da önemlisi, dışarıdan borçlanmanın maliyetinin daha çok düştüğü beklentisinde özel sektör dış borçlanmalarının arttığını ve bankalarında bu finansmanı kredi kanallarına ileteceğini düşünürsek, MB mevduat dışı yükümlülükler üzerindeki zorunlu karşılıklarda da bir artışa gidebilir" yorumunda bulundu.

TL’deki değer kazancına yönelik ise Bayraktar, "TL üzerinde değerlenme baskısı muhakkak ki olacak, TCMB de 2–2.10 sepet bandında sessiz kalabilecek. Belki kısa süreli aşağı sarkmalara da ses çıkarmayacak. Ama yabancı fon akımlarının güçlü olduğunu görürse, kura yukarıdaki yöntemlerle müdahaleci olacak. Geçen senelerdeki gibi ciddi değer kaybı peşinde koşmayacaktır, daha ılımlı değer kayıplarından bahsedeceğiz büyük bir ihtimalle" dedi.

BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberght.com