Advertisement

ABD hisseleri, yatırımcıların seçimlerden sonra gözlerini ABD vergilendirme tartışması ve Avrupa'daki krize çevirmeleriyle beraber düştü ve Standard & Poor's 500 Endeksi'ndeki iki günlük yükselişe ara verdi.

S&P 500'deki 10 grubun hepsi bugün gerilerken, telefon, finansal ve enerji şirketleri kayıplara öncülük etti. Bank of America Corp., Apple Inc. ve Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc. en az yüzde 1.4 düşerken en büyük şirketlerde yaşanan kayıpların başında geldi.

S&P 500 Endeksi New York saatiyle 09:41'de yüzde 1.4 düşerek 1,408.83 puan oldu. Dow Jones ise 175.87 puan, yüzde 1.3, gerileyerek 13,069.81 puana indi. S&P 500'de işlem gören hisselerin el değiştirme oranı bu raporun yazıldığı sırada 30 günlük ortalamanın yüzde 56 üzerinde oldu.

Yardeni Research Inc. başkanı ve şef yatırım stratejisti Ed Yardeni, "Washington'da yine her şey eskisi gibi. Barack Obama ikinci bir dönem kazandı. Her ne kadar dün en iyi şeylerin hala gelecekte olduğunu söylese de daha çok siyasi fırtınalar muhtemel" dedi.

Obama, Cumhuriyetçi Mitt Romney'i yenerek politika yapıcıların, dünyanın en büyük ekonomisine teşvik ekleyeceği söylentilerini arttırdılar. Obama en az 303 delege kazanırken, Romney 206 kazandı, fakat Cumhuriyetçiler yine de Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elinde tuttu.