Advertisement

Avrupa hisseleri, Avrupa Komisyonu'nun bölgenin büyüme beklentilerini düşürmesi ve Barack Obama'nın tekrar seçilmesinin ardından mali uçurum endişelerinin çoğalması üzerine son iki haftanın en sert düşüşünü yaşadı.

Randgold Resources Ltd. yıllık üretiminin, beklentilerin alt bandında gerçekleşeceğini açıklaması üzerine son 6 ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük çimento üreticisi Holcim Ltd., kazançlarının beklentileri karşılayamaması sonrasında yüzde 2.4 değer kaybetti. BNP Paribas SA, 3. çeyrek net gelirinin iki katından daha fazla artmasıyla yüzde 1.5'lik sıçrayış gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, gün içerisinde yüzde 0.7'ye varan kazançlarını silerek yüzde 1.4 düştü ve Londra saatiyle 16:30'da 271.03 puandan kapandı. Gösterge endeksi buna rapmen bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'ın yüzde 16 üzerinde seyrediyor.

Commerzbank AG hisse stratejisti Markus Wallner, "Avrupa ekonomisiyle ilgili endişeler, beklentiler üzerinde etki gösteriyor. ABD seçimleriyle ilgili, yatırımcılar bittiğinden dolayı sevinçli olabilirler, ama bu yılın sonunda gelecek olan mali uçurum hala çözülmemiş ana problem" dedi.

Brüksel merkezli Avrupa Komisyonu, bugün yaptığı açıklamada Euro Bölgesi'nin 2013 yılında yüzde 0.1 genişleyeceğini belirtirken, Mayıs ayındaki yüzde 1'lik beklentisini de aşağıya çekmiş oldu.