Advertisement

Avustralya'nın küresel yavaşlamaya direnmesi üzerine ülkede istihdam Ekim'de beklentinin üzerinde arttı, işsizlik sürpriz şekilde sabit kaldı ve Avustralya doları değerlendi.

Resmi rakamlara göre istihdam Eylül'deki 15,500 kişilik kazancının ardından Ekim'de 10,700 arttı. Bloomberg anketine katılan 26 ekonomistin beklentisi istihdamda 500 kişilik artış yönündeydi. Asya-Pasifik ülkesindeki işsizlik oranı yüzde 5.5'e çıkacağı beklentisine rağmen yüzde 5.4'te kaldı.

İstihdam verisi, yılın ilk yarısında yüzde 4 büyüyen dünyanın en büyük 12. ekonomisindeki maden yatırımı kaynaklı dirence işaret ediyor. Avustralya Merkez Bankası Glenn Stevens geçtiğimiz ay politika faizini aşağı çekerek 1 Kasım'dan bu yana yaptığı faiz indirimlerini yüzde 1.5'e çıkardı. Stevens bu hafta ise küresel ekonomideki istikrar sinyalleri ve enflasyondaki hızlanma belirtileri üzerine faizi sabit tuttu.

Kaynak yatırımı patlamasının ülkenin istihdam piyasasında bir tampon işlevi gördüğünü belirten JP Morgan Chase&Co.'nun ekonomistlerinden Tom Kennedy, bugünkü verilerin RBA'in öngörülerini doğruladığını söyledi.

Avustralya'da tam zamanlı istihdam Ekim'de 18,700 kişi ile 4. ayında da artış kaydederek 2010'dan bu yana en uzun süreli kazancına işaret etti.