Advertisement

Onsekizincisi düzenlenen Çin Komünist Partisi Kongresi için 2500 delege başkent Pekin'de toplanmaya başladı. Çin Komünist Partisi, 1949'a iktidarı devralmasından bu yana 5. nesil liderlerini seçerek, ülkenin önümüzdeki 10 yılda ekonomik ve finansal politika kararlarını etkileyecek yeni isimleri belirleyecek.

Çin Cumhurbaşkanı hu Jintao, yolsuzluk uyarılarının öne çıktığı bir dönemde Komünist Partisi kongresini başlattı. Açılış seramonisinde Hu sahneye cumhurbaşkanlık görevini devraldığı eski başkan Jiang Zemin ile birlikte yürüdü. Kendi döneminde Çin ekonomisinin kaydettiği başarılardan bahseden Hu, Çin'in şimdi de ekonomideki denetimi sağlayarak, gelir farkını azaltmasının gerektiğini söyledi.

Politbüro Komitesi'nin üst pozisyonlarını dolduracak olan başarılı adayların özgeçmişi yatırımcılara, Dünya Bankası'nın "Çin'in yüksek gelirli bir ekonomi olması gerektiği" şeklinde ifade ettiği politika değişimi için fikir verecek. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin reform ajandasında,  devlet kontrollerindeki tekellerin bölünmesinden kredi oranlarının düşürülmesi ve doğal kaynaklarda fiyat düzenlenmesi yapılmasına kadar bir dizi değişiklik bulunuyor.

Bu reformları erteleme lüksünün bulunmadığının altını çizen Çin Merkez Bankası'nın eski çalışanlarından, şimdi de Citigroup Inc.'in kıdemli ekonomisti olan Ding Shuang, "Geçtiğimiz 10 yılda ekonomi önceki dönemlerde yapılan değişikliklerden yararlandı. Şimdi yenilerinin zamanı" dedi.

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Xi Jinping'in Hu'dan cumhurbaşkanlığını, Başbakan Yardımcısı Li Keqiang'ın da yeni başbakan olması bekleniyor.