Advertisement

ABD'de Barack Obama yeniden başkan seçilirken, Temsilciler Meclisi'nin çoğunluğunun yine Cumhuriyetçiler'den oluşmasıyla bütçe açığı endişeleri gündeme geldi; New York Borsası sert satış gördü. Dow Jones Endeksi son 1 yılın en sert düşüşünü kaydetti, petrol düştü, ABD Hazine tahvilleri de son 5 ayın en büyük sıçramasını yaptı.

Dow Jones Endeksi yüzde 2.4 kayıpla 12,932.73 puana gerileyerek 9 Kasım 2011'den bu yana en sert düşüşüne işaret etti. Obama'nın başkanlık koltuğuna oturduğu 2009'dan bu yana yüzde 64 yükselmiş olan Standard&Poor's 500 Endeksi de yüzde 2.4 düşüşle 1,394.53 puana indi. ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi 12 baz puan düşerek yüzde 1.64'e geriledi; petrol yüzde 5 değer kaybederek bu yılın en büyük düşüşünü yaptı.

Obama'nın şimdi 600 milyar dolarlık vergi artışı ve otomatik harcama kesintisini kapsayarak ABD'nin büyümesini tehdit eden mali uçurumun önlenmesi için Kongre ile anlaşması gerekiyor. Avrupa borsaları da borç krizinin Alman ekonomisini etkilediği endişelerinin artması ve Yunan politikasının kemer sıkma önlemlerini protesto edenler ile çatışması üzerine erken saatlerdeki kazançlarını sildi.

Güvenli varlık arayışının arttığına dikkat eken Wells capital Management'ın baş yatırım stratejisti James Paulsen, mali uçurum endişelerinin satıldığını, yatırımcıların tüm korkularını fiyatladığını söyledi.