Advertisement

Barack Obama'nın yeniden ABD Başkanı seçilmesinin ardından mali uçurum endişelerinin kaldığı yerden gündeme gelmesi ve Çin Komünist Partisi'nin 5. nesil liderlerini seçmek için toplanmasıyla Japon hisseleri değer kaybetti. Nikkei 225 Endeksi 4. gününü de ekside kapamaya yöneldi.

Kuzey Amerika'yı en büyük pazarı olarak gören otomobil üreticisi Honda Motor Co. yüzde 3.4 değer kaybetti. Makina üreticisi Komatsu Ltd., Japonya'da makina siparişlerinin beklentinin üzerinde düşüş kaydetmesi üzerine yüzde 2.2 geriledi. Oki Electric Industry Co. ve Citizen Holdings Co., kazanç tahminini aşağı çekmeleri sonrasında Nikkei 225 Endeksi'nde en çok değer kaybeden hisseler oldu.

Mali uçurum sorununa kolay bir çözüm olmadığını, bunun da piyasalardaki belirsizliği artırdığını belirten Daiwa SB Investments Ltd.'ın yatırım yöneticilerinden Seiji Iwama, Japonya'daki makina siparişlerinin şaşırtıcı olmadığın, sektörün hâlen kötülediğini gösterdiğini söyledi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.7 kayıpla 8,823.33 puana geriledi. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 10 altında seyretti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1.4 düşüşke 735.12 puana indi ve endeksteki 33 sektör grubundan biri hariç hepsi düştü.

Topix Endeksi 6 Eylül'de Avrupa Merkez Bankası'nın beraberinde Fed ve BOJ'u da sürükleyerek küresel parasa teşvik furyasını başlatmasının ardından yüzde 3.7 yükseldi. Endeksteki hisseler, defter değerinin 0.9 katından fiyatlanıyor.

İlgili makale için tıklayınız...