Advertisement

Yatırımcıların dikkatini ABD'deki bütçe açığı tartışmalarına çevirmesi ve Çin Komünist Partisi'nin bugün 5. nesil liderlerini seçmek üzere 1 hafta sürecek olan toplantılara başlaması üzerine Asya Borsaları geri adım attı; MSCI Asya Pasifik Endeksi 6 haftanın en sert düşüşünü kaydetti.

Satışlarının yüzde 60'ını ABD'de gerçekleştiren kıyafet ve oyuncak tedarikçisi Li&Fung Ltd. yüzde 3 değer kaybetti. Satışlarının üçte birini Avrupa'da kaydeden fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. Avrupa Komisyonu'nun Euro Bölgesi büyüme tahminini aşağı çekmesinin ardından yüzde 2.6 düştü. Komatsu Ltd., Japonya'da makina siparişlerinin beklentinin üzerinde düşmesi sonrasında yüzde 1.9 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3 kayıpla 121.80 puana indi ve endeksteki 10 sektör grubunun hepsi düştü. Asya borsalarının gösterge endeksi 26 Eylül'den bu yana en büyük düşüşüne işaret etti.

Endeks 4 Haziran'da kaydettiği bu yılın en düşüğünden, merkez bankalarının küresel yavaşlama ve Avrupa'daki borç krizine karşı teşvikleri artırmasıyla yüzde 13 yükseldi.

Yatırımcıların mali uçurumun yaklaştığı endişesiyle geri adım attığını söyleyen Pengana Capital Ltd.'ın yatırım yöneticilerinden Tim Schroeders, "Bütçe sorununu çözmek uzun süren bir mücadele olacak ve piyasalar da bu belirsizliği fiyatlıyor" dedi.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.3 yukarıda seyrediyor. Yatırımcıların 607 milyar dolarlık mali uçuruma odaklanmasıyla Dow Jones Endeksi dün bu yılın en sert düşüşünü kaydetti.

ABD'de Kongre Bütçe Ofisi, Kongre harekete geçmezse mali uçurumun, ABD ekonomisini yüzde 0.5 daraltacağını öngörüyor.