Advertisement

GS Engineering & Construction Corp.'un kârlarının sert düştüğünü söylemesi ve ABD'deki başkanlık seçimlerinin bütçe açığı endişelerini yeniden gündeme getirmesi üzerine gelişen piyasalar endeksi son 2 haftanın en sert düşüşünü kaydetti.

GS Engineering yüzde 11 değer kaybederek sanayi şirketlerinin son 1 ayın en sert düşüşünü kaydetmesine öncülük etti. NCsoft Corp., aracı kurumların şirketin hisse senedi fiyatı tahminlerini düşürmesi üzerine son 4 yılın en büyük satışını gördü. Greentown China Holdings Ltd., Warburg Pincus Holdings Ltd.'in hisselerini satması üzerine yüzde 2.7 değer kaybetti. Çin Komünist Partisi yeni nesil liderlerini seçmek üzere bir araya gelmesiyle Şanghay Bileşik Endeksi 4. gününde de düştü ve Haziran'dan bu yana en uzun süreli düşüşüne işaret etti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.8 kayıpla 999.57 puana gerileyerek 26 Ekim'den bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. ABD'de 2. kez başkan seçilen Barack Obama'nın şimdi de 600 milyar dolarlık vergi artışı ve otomatik harcama kesintilerinin önümüzdeki yıl başında devreye girmesini önlemek için Kongre ile müzakere etmesi gerekiyor.

Piyasanın yeniden mali uçuruma odaklanmaya başladığını ve sorunun devam ettiğini söyleyen Dazhong Insurance Co.'nun fon yöneticilerinden Wu Kan, ABD yeniden resesyona girerse, bunun gelişen piyasa ülkelerindeki ihracatı çok kötü etkileyeceğini belirtti.