Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Repsol SA ve Swiss Re Ltd. gibi bazı önemli şirketlerin analistlerin tahminlerinden daha iyi kar açıklamasının desteği ile değer kazandı. Gösterge endeks dünkü son iki haftanın en keskin düşüşünün ardından yukarı yönde hareket etti. ABD endeks vadelileri de yükselirken, Asya hisse senetleri değer kaybetti.

Repsol SA, artan üretimi nedeniyle çeyrek dönem karında görülen hızlı yükselişn ardından yüzde 1.8 değer kazandı. Swiss Re, doğal felaketlerden kaynaklanan kayıpların daha azalmasının üçüncü çeyrekte karın güçlü bir artış göstermesine neden olmasının ardından yüzde 1.9 yükseldi. Avrupa'nın en büyük mühendislik şirketi Siemens AG, maliyetleri 5 milyar euro (6.4 milyar dolar) bir azaltmayı planladığını açıklamasının desteği ile yüzde 3.9 prim yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 08:38'de 271.85 puana çıktı. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, önemli merkez bankalarının borçlanma maliyetlerini düşürmesi ve varlık alım programlarını genişletmesinin desteği ile, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 16 yükseldi. Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.4 kaybetti.

Paris'te Banque Palatine SA fon yöneticisi Matthieu Giuliani, "Sıçrama istisnai değil ve dünkü keskin düşüşün ardından bir miktar kazanç normal" dedi ve "Yunanistan'da felaketten kaçınıldı, ancak sorun büyümenin olmaması" şeklinde yorumda bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, Avrupa Merkez Bankası'nın bugünkü toplantıda politika faizini değiştirmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 0.75'te bırakması bekleniyor. Başkan Mario Draghi, karar sonrası TSİ 15:30'da basın toplantısı düzenleyecek.

Ekonomistler, İngiltere Merkez Bankası'nın da bugünkü toplantıda politika faizini değiştirmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 0.50'de bırakmasını bekliyorlar. Faiz kararı TSİ 14:00'te açıklanacak.