Advertisement

Dünyanın 1 numaralı ekonomisi ABD, Başkanını seçti, şimdi sıra 2 numaralı ekonomi Çin’de. Dikkatler Obama liderliğindeki Washington’dan Pekin’e çevrildiğinde, 4. nesil liderler devlet başkanı Hu Jintao ve başbakan Wen Jiabao ikilisinin yerlerini, 5. dönem liderleri sırasıyla devlet başkanı yardımcısı Xi Jinping ve başbakan yardımcısı Li Keqiang ikilisine bırakmalarına kesin gözle bakılıyor. ABD cephesinde mali uçurum endişesi piyasalara satış baskısı olarak yansıdı. Bu sabah itibariyle seçim endişesindeki Çin hisse senedi piyasalarında kayıplar % 1’i buldu. Avrupa’nın gündeminde ise faiz değişikliği beklenmeyen İngiltere ve Avrupa merkez bankaları faiz toplantıları var. Ayrıca dün tasarruf önlemlerini 153 oyla kabul eden Yunanistan’da, Pazar günkü bütçe oylaması öne çıkan bir diğer konu olarak göze çarpıyor. Yurt içi tarafta Eylül ayı Sanayi Üretim rakamı beklentinin 4 puan üzerinde gerçekleşerek, % 6,2 ile oldukça parlak bir oranda artış gösterdi.

2004’ten bu yana en düşük seviyeden kapanışı gerçekleştiren gösterge tahvil faizi, düşüş trendiyle güne % 6.84 seviyesinden başladı. Bugün açıklanması beklenen Merkez Bankası Kasım Ayı 1.dönem Beklenti anketindeki enflasyon beklentisi tahvil piyasasındaki yön açısından belirleyici olacak. Avrupa tahvil piyasasında ise İspanya uzun vadeli tahvil ihaleleri izlenecek.

Dolar/TL 1.7820 seviyesinden işlem görüyor. Euro/Dolar paritesinde ise dolar borçlanarak diğer varlıklara yatırım yapılmasının olumsuz etkilenmesiyle, daha riskli görülen varlıklardan çıkışın hızlandığı gözleniyor. Parite şu dakikalarda 1.2771 seviyesinde.

İMKB güne yükselişle 71,797 seviyesinde başladı. Piyasa oyuncuları 72,000’in üzerini pozitif görünümün hâkimiyeti olarak adlandırırken, tersi hareketlerin ise kar satışlarını arttırabileceği konusunda uyarıyorlar. Bilanço tarafında ise Akbank'ın 3.çeyrek finansalları açıklanacak. Beklenti 766 mln TL olması yönünde.

ABD seçimleri tamamladı. Çin’de seçimler gündemdeyken, küresel piyasaları ABD’deki Mali uçurum endişesi sardı. Mali uçurumla ve ABD cephesinde bundan sonraki gelişmelerle ilgili olarak İş Yatırım Uluslarası Piyasalar Stratejisti Şant Manukyan, "ABD adaylarından her ikisi de aslında bütçe açığını nasıl daraltacaklarına ve açıkları nasıl kısacaklarına dair açıklamalar yapmış olsa da Romney konuyu ekonomiye çekmekte zorlandı. Demografik gelişmeler nedeni ile seçim sadece ekonomi değil, göçmenlik, kadın ve azınlık hakları ve sağlık politikaları üzerine olunca Cumhuriyetçiler yetersiz kaldı. Bundan sonra piyasalar mali uçuruma kilitlenecek. 31 Aralığa kadar Başkan ve Temsilciler Meclisi anlaşabilecek mi? Mecliste Çay Partisi ağırlığını arttırdı ise zor. Ancak ben bir uzlaşma yaşanacağını düşünüyorum. Diğer bir soru yeni Hazine Bakanı kim olacak? Disiplinli bir isim mi yoksa işleri idare edecek birisi mi? (liste hazır) Obama yurtdışında uzlaşmacı bir isim olarak görünse de Cumhuriyetçilerin gözünde liderlik özellikleri zayıf bir başkan. Bu nedenle mali uçurumu nasıl aşacağı, ne tür tavizler vereceği önemli. Bunlara bağlı olarak Rating Şirketlerinin de kararlarını takip ediyor olacağız. Bundan sonra Holiday Season'da satışların nasıl olacağı ve vergi artışlarının yönü diğer önemli konular olacak. Sandy ABD'nin en rahat harcayan kesiminde yaşandığından satışlar önemli bir indikasyon olacaktır.’ yorumunda bulundu.

BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberght.com