Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Hermes International SCA ve Swiss Re Ltd. gibi şirketlerin analistlerin tahminlerinden daha iyi kar açıklamasının desteği ile, son iki haftanın en hızlı düşüşünün ardından değer kazandı. ABD endeks vadeli kontratları yükselirken, petrol yaklaşık dört ayın en düşük seviyesinden çıkış gerçekleştirdi ve yen değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 0920'de yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Aralık vadeli  Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, endeksin dünkü yüzde 2.4'lük sert düşüşünün ardından yüzde 0.2 yükseldi. Yen ikisi hariç 16 önemli para birimi karşısında değer kazandı. İspanya'nın tahvillerinin temerrüte karşı sigorta primleri (CDS'ler), Hazine'nin tahvil satışına hazırlanması ile birlikte, son bir ayın zirvesi yakınlarında seyrediyor. Petrol New York'ta yüzde 0.7 yükselirken, 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi yüzde 0.5'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Birkin model çanta ve ipek eşarplarının üreticisi Hermes satış tahminini yükseltti ve dünyanın en büyük ikinci reaşurans şirketi Swiss Re özel temettü ödeyebileceği açıklamasında bulundu. Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez bankası bugün politika toplantısı yapacak ve İspanya Hazinesi 2015 ve 2032 vadeli, 4.5 milyar euroya (5.7 milyar dolar) kadar satış yapmayı planladığı  borçlanma ihalesi düzenliyor. Yunanistan parlamentosu kemer sıkma paketini dün onayladı.

Paris'te Agilis Gestion SA fon yöneticisi Arnaud Scarpaci, "Kar rakamları oldukça olumlu" dedi ve "Avrupa şirketlerinin karlarından endişeliydik ev aslında Avrupa'nın toparlanmakta olduğunu görüyoruz. Herşey mikroekonomide işliyor. Yunan kemer sıkma tedbirleri iyi haber. Bu, baskı yapan Alman hükümetini ikna edecektir" şeklinde yorumda bulundu.