Advertisement

Rehn: İspanya daha fazla kemer sıkmayacak

Rehn: İspanya daha fazla kemer sıkmayacak

AB Ekonomi Komiseri Rehn, İspanya'nın önümüzdeki yıla kadar daha fazla kemer sıkma önlemine ihtiyaç duymayacağını söyledi

15 Kasım 2012 Perşembe, 07:08 Güncelleme: 15 Kasım 2012 Perşembe, 07:50

Avrupa Birliğ'nin en üst düzey ekonomi şefi Olli Rehn, bütçe açığı hedeflerini büyük ihtimalle kaçıracak olmasına rağmen İspanya'nın önümüzdeki yılın sonuna kadar daha fazla kemer sıkmaya ihtiyacının olmayacağını söyleyerek, Brüksel'in krizle mücadede kemer sıkma odaklı tavrından geri adım atmaya başladığına dair net bir mesaj gönderdi.

AB Ekonomi ve Mali İşler Komiseri Rehn'in net ifadeleri, bu ve önümüzdeki yıl için yeni bütçe hedefleri belirlemeyerek, Madrid'in Eylül'de açıkladığı yapısal reformlarına onay veriyor.

"Kesin yüzdeler vermelerinden ötürü daha anlaşılır olmalarına rağmen nominal hedeflere pek odaklanmıyoruz" diyen Rehn, bunun hem ekonomik, hem de AB kuralları tarafından bakıldığında daha iyi bir yaklaşım olduğunu savundu.

Avrupa Komisyonu tarafından Çarşamba günü onaylanan kararın, başta İspanya ve Portekiz olmak üzere Avrupa'daki başkentlerin sendikalarca tutulduğu ve grevlerin yapıldığı bir güne rastlaması dikkat çekti.

Brüksel'in her ülkeyi teker teker incelemsi gerektiğini söyleyen Rehn, bu kararın "Euro Bölgesi politikalarında genel bir değişiklik" olarak okunmaması konusunda uyardı.

Rehn, İspanya'nın Madrid'in geçtiğimiz yıl sonunda yüzde 11'de seyreden bütçe açığı oranını 2014'e kadar aşağı çekmek için çalışmayı sürdürmesinin gerektiğini de sözlerine ekledi.

Olli Rehn'in açıklamalarının hâlen başta Almanya olmak üzere, bütçe açığının azaltılması konusunda daha dirençli bir tablo çizen Euro Bölgesi ülkeleri tarafından onaylanması gerekiyor. Euro Bölgesi'nden de onay çıkması, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un Avrupa Merkez Bankası'nan kurtarma istemesi yolunu açabilir.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.789 0,31
USD/TRY 5,9415 0,23
EUR/TRY 6,6323 0,31
EUR/USD 1,1156 0,21
FAİZ 20,92 0,00
ALTIN/ONS 1.285,53 0,65
BRENT 72,91 -1,94
© haberturk.com
Yukarı