Advertisement

Küresel ekonominin önümüzdeki yıl 4 ekonomik olayla çevrelenen kusursuz bir fırtınanın tehdidinde olduğu uyarısında bulunan New York Üniversitesi ekonomisti Nouriel Roubini, ancak en kötü senaryo görülmese dahi 2013'ün ekonomi ve finansal piyasalar için zorlu bir yıl olacağını öngördü.

ABD'deki durağan büyüme oranları, Avrupa'daki borç krizi, başta Çin olmak üzere gelişen piyasalardaki soğuma ve Ortadoğu'daki askeri çatışmalarının birleşimi bir süper fırtınaya dönüşerek, ekonomiye önümüzdeki yıl büyük hasar verebilir.

Roubini, "Kusursuz fırtına benim temel senaryom değil. Temel senaryom, gelişmiş ülkelerden birinde ekonomik büyümenin düşmesi, Euro Bölgesi, İngiltere, Japonya gibi ülkelerde resesyon ve gelişen piyasalarda yavaş büyüme" dedi.

En kötü senaryonun ABD'nin önümüzdeki yıl mali uçurumdan düşerek resesyona girmesi, Avrupa'daki borç krizinin kötüleşmesi ve Yunanistan temerrüte düşerek kontrolsüz bir şekilde eurodan çıkarken, Çin'in de sert iniş yapması şeklinde görülüyor.

Bunlara İran ve İsrail arasında bir savaşın da dahil olmasının benzinin varilini 200 dolara tırmandıracağına dikkat çeken Roubini, bu durumun kusursuz fırtınayı oluşturacağını söyledi.

Kriz kahini, Çin'de devam eden bir yavaşlama ve Ortadoğu'da İsrail ve İran arasında kısa bir savaş olmasının dahi savaş riskinin petrol fiyatlarını küresel ekonomiyi tehdit eden bir seviyeye ulaşmasına neden olacağına dikkat çekti ve "Bu sebeple kusursuz fırtınayı önleseniz dahi, önümüzdeki yıl ekonomi ve finansal piyasalar için zorlu ve riskli olacak" dedi.