Advertisement

ABD endeks vadelileri, Başkan Barack Obama'nın mali uçurum konusunda Kongre'nin bir anlaşmaya varacağı konusunda güven belirtmesinin ardından yükselere, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin yükselişini ikinci bir güne taşıyabilececeği sinyalini verdi.

Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc. ve Newmont Mining Corp., Avrupa hisselerinde yüzde 1'den daha fazla bir ralli yaptı. Cisco Systems Inc., Meraki Inc.'i 1.2 milyar dolara satın almak için anlaşmaya varmasıyla yüzde 1.3 yükseldi. Ev eşyaları üreticisi Lowe's Cos., karının beklentileri aştığını açıklamasının ardından yüzde 3.7 değer kazandı. Apple ve Amazon en az yüzde 1.2 ilerledi.

Standard & Poor's 500 Endeksi Aralık vadelileri, Endeks'in geçtiğimiz hafta mali uçurum endişeleriyle yüzde 1.5'lik kayıp yaşamasının ardından bugün New York saatiyle 07:17'de yüzde 0.6 yükseldi ve 1,368.4 puan oldu. Dow Jones'da işlem gören kontratlar ise 66 puan yükselerek 12,636 puan oldu.

Londra'da bulunan Brewin Dolphin Securities şef stratejisti Mike Lenhoff, "Yalnızca Fed'den değil, ABD'nin bütün CEO'larından ve uluslararası topluluktan Kongre'ye mali uçurumu göz ardı etmesi ve bir anlaşmaya varması yönünde gelen baskıyla, piyasaların böyle bir şeyin olacağına dair makul umutları olduğu görünüyor" dedi.

Obama, kıdemli Cumhuriyetçi ve Demokrat parti üyeleriyle 16 Kasım'da buluşarak, ülkeyi tekrardan bir resesyona sokabilecek olan 607 milyar dolarlık mali uçurum konusunda görüşmeler gerçekleştirdi.