Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) eski başekonomisti Juergen Stark, Başkan Mario Draghi'nin tahvil alım planının AMB'nin bağımsızlığından ödün olduğunu ve enflasyonu kontrol altına alma konusundaki güvenilirliğini azaltacağını söyledi.

Stark, bugün Frankfurt'ta Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Bunun artık para politikası olmadığını öne süren görüşleri paylaşıyorum" dedi ve "AMB'nin belli koşullar karşılığı ülke tahvillerini satın alması para politikasının altını oyar ve merkez bankasının bağımsızlığını zedeler" şeklinde görüş bildirdi.

Draghi, borçlanma maliyetlerini düşürmek ve AMB politikasının geçişkenliğini yeniden sağlamak için yalnızca mali yardım isteyen ve belli koşulları kabul eden ülkelere uygulanacak bir tahvil piyasasına müdahale planı önermişti. Henüz aktif hale getirilmeyen bu plana, bir zamanlar Stark'ın başkan yardımcısı olduğu Alman merkez bankası Bundesbank muhalefet ediyor.

AMB'nin önceki tahvil alım programı nedeniyle geçen yılın sonunda AMB'den istifa eden Stark, özellikle, "ödün" olarak nitelediği yeni planın koşullara dayandırılmasını eleştiriyor.

Stark, "Bireysel ülkelerde, politika reformlarında müdehaleleri koşullu yapmak, bence, oyunun adını değiştirir" dedi ve "Bu artık para politikalığından çıkar. Eğer para politikası geçişim mekanizması bozulursa, merkez bankası müdahale etmeli ve asla kendi kararlarını üçüncü tarafların davranışına göre almamalı" dedi.

Stark, Bundesbank'ın AMB üzerindeki etkisinin henüz azalmadığını ve tahvil alımlarının "Avrupa Merkez Bankası'nın bilançosunda patlamaya neden olması ve enflasyon risklerini artırması" durumunda algılamaların değişeceğini sözlerine ekledi.