Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Fransa'nın kredi notunu kötüleşen büyüme görünümü gerekçesiyle aşağı çekti ve görünümünü negatifte bıraktı. Avrupa'nın ikinci büyük ekonomisi 3A notunu kaybetti.

Ülkenin kredi notunun Aaa'dan Aa1'e çekildiğinin belirtildiği Moody's 'in açıklamasında, "Fransa'nın mali görünümü, iç ve dış talepteki düşüşten ötürü kısa vadeli ve yapısal sıkıntıların etkisiyle de uzun vadeli olmak üzere ekonomik beklentilerdeki bozulmanın bir sonucu olarak belirsiz" ifadeleri kullanıldı.

Bir başka kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's da Ocak'ta ülkenin notunu indirmişti. Moody's'in de S&P'nin peşinden gitmesi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande üzerindeki büyümeyi destekleme baskılarını artırdı.

Hollande Mayıs'tan göreve gelmesinden bu yana bir yandan ülkesinin bütçe açığını azaltmak üzere vergi artışlarına odaklanırken, dışarda da Almanya'ya euro krizini sonlandırması yönünde baskı yapıyor. Hollande hükümeti geçtiğimiz ay 2013'teki bütçe açığı/GSYH oranını yüzde 3'e çekmek üzere zengin ve büyük şirketlerin vergilerini 20 milyar euro artırmıştı.

Moody's'in not indiriminin ardından euro, 16 önemli para biriminin çoğu karşısında geriledi ve dolar karşısında yüzde 0.3 kayıpla 1.2773 seviyesinden işlem gördü.