Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama'nın Kongre ile bütçe konusunda anlaşacaklarından emin olduğunu söylemesi ve beklenenden iyi gelen konut verisinin etkisiyle New York Borsası yükseldi; Standard&Poor's 500 Endeksi lson 2 ayın en büyük sıçramasını kaydetti.

Freeport-McMoRan Copper&Gold Inc. ve Newmont Mining Corp., Ortadoğu'daki gerilim üzerine kazanca geçen emtia üreticilerindeki ralliyi devam ettirdi ve yüzde 1.4'ten fazla değerlendi. Cisco Systems Inc., Meraki Inc.'i 1.2 milyar dolara satın almakta anlaşmasının ardından yüzde 1.7 yükseldi. Lowe's Cos., konut geliştirme perakendecisi şirketin tahminlerin üzerinde kâr elde etmesi sonrasında yüzde 6.2 değer kazanadı. Apple Inc. ve Amazon.com Inc. yüzde 1.9'un üzerinde primlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 2 kazançla 1,386.89 puana çıkarak, 2 gündeki yükselişini yüzde 2.5 ile Temmuz'dan bu yana en yüksek kazancına genişletti. Dow Jones Endeksi yüzde 1.7 artışla 12,795.96 puana yükseldi. Amerikan borsalarındaki işlem hacmi 6.2 milyar hisse ile 3 aylık günlük ortalamada gerçekleşti.

Vergilerdeki bu değişikliğin insanların farkında olduğundan daha fazla varlık dağıtımına işaret ettiğine dikkat çeken Marketfield Asset Management'ın başkanı Michael Schaoul, ABD ekonomisinin oldukça iyi göründüğünü, kazançların da fena olmadığını söyledi. Shaoul, Kongre berbat etmezse işlerin yolunda olacağını belirtti.