Advertisement

Son politika toplantısında faiz indirimine gitmeyen Avustralya Merkez Bankası'nın 6 Kasım toplantısının tutanaklarına göre bankanın yetkilileri madendeki sıçramanın azalmasıyla ekonomik büyümeyi desteklemek için daha fazla faiz indiriminin uygun olabileceğini söyledi. Tutanakların ardından Avustralya doları değer kaybetti.

RBA üyelerinin önümüzdeki zamanda daha fazla parasal genişlemenin uygun olabileceğini düşündüğüne dikkat çeken tutanaklarda, düşük faizlerle de desteklenen istihdam ve diğer şirket yatırımlarında kademeli toparlanma beklenirken, bu toparlanmanın zamanlaması ve hızının belirsizliği koruduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz yılda yapılan 5 faiz indiriminin 21 yılın resesyonsuz geçirilmesini sağlamasının ardından RBA, daha iyi küresel görünüm ve daha hızlı iç enflasyon gerekçesiyle geçtiğimiz ay politika faizini sabit tutmuştı RBA Başkanı Glenn Stevens, Kasım 2011'den bu yılın Ekim ayına kadar inşaat gibi sektörleri desteklemek üzere faizleri yüzde 3.25'ten yüzde 1.5'e düşürdü.

Bu ayın başındaki faiz kararının, sanılandan daha iyi düşünülmüş bir karar olduğunu söyleyen Commonwealth Bank of Australia'nın ekonomistlerinden Savanth Sebastian, daha fazla faiz indirimi ihtimalinin arttığını belirtti.