Advertisement

Bakır dün iki ayı aşkın sürenin en hızlı yükselişini göstermesinin ardından, Moody's'in Fransa'nın en üst seviyede olan kredi notunu düşürmesi ve Şili'de bir araştırmanın gelecek yıl için fiyat tahminlerini düşürmesinin etkisi ile geriledi.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.7 düşerek ton başına 7,746 dolara kadar indikten sonra, Şanghay saati ile 13:58'de 7,755 dolara çıktı. etal dün yüzde 2.7 ile 14 Eylül'den bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirmişti. Şubat vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.6 yükselerek ton başına 56,400 yuana (9,053 dolar) çıktı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Fransa'nın en üst seviye olan "Aaa" kredi notunu "Aa1"e düşürdü ve Avrupa'nın en büyük ikinci ekonomisinin görünümünü ise negatif olarak belirledi. Bu not indirimi, Standard & Poor’s'un Ocak ayındaki indiriminin ardından gerçekleşti. Şili'de devlete ait bakır komisyonu Cochilco'nun anketine katılan analistler ve traderlar, 2013 yılında ortalama bakır fiyatı tahminlerini pound başına 3.57 dolara düşürdüler. Bu, Nisan ayındaki tahminin 20 sent altında. Şili dünyanın en büyük bakır cevheri üreticisi.

Şanghay'da Shenyin & Wanguo Futures Co. analisti Li Ye, "yatırımcılar mevcut fiyat seviyesinde nötr durumda" dedi ve "Çin'deki durgun piyasa dikkate alındığında, insanların yükseliş bekleme için doğru zaman olmadığını bilmeleri ile birlikte, Şanghay'da bir miktar kar satışı geliyor görünüyor" dedi ve "Öte yandan, insanlar, ABD'de mali uçurumun ve Avrupa'daki krizin daha da kötüleşmesini beklemiyor" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg News'un 14-19 Kasım arası gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, Çin, büyük bankalara uyguladığı yüzde 20 olan zorunlu karşılık faizini bu yıl muhtemelen sabit tutacak. Bu tahmin geçen ay yarım puan indirim ve Eylül ayında ise tam puan indirim şeklindeydi. Çin Merkez Bankası, ters repo işlemlerini, ihtiyaç duyulduğunda likiditeyi artırma aracı olarak kullanıyor.

Mart vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında yüzde 0.2 düşerek, pound başına 3.5285 dolara indi. LME'de, çinko ve kalay da düşerken, aluminyum yükseldi.