Advertisement

Doların güçleniyor olmasına rağmen yatırımcının ETF'deki altın varlıklarına yönelmesi ile altın bir haftanın yükseğinden alıcı buluyor. Gümüş ise bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Spot altının onsu dün 12 kasım tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,735.62 dolara ulaşmasının ardından Singapur'da yerel saatle 14.39'da yüzde 0.2 artışla 1,734.50 dolara yükseldi. Orta Doğu'daki gerginliğin yatırımcıyı alternatif yatırım araçlarına yönlendirmesi ve ABD bütçe anlaşmasına dair iyimserlikle altın dün yüzde 1.1 değer kazanırken içinde petrol ve bakırın olduğu diğer emtia da yükseldi.

Finansal piyasadaki karmaşa, alçalan para birimleri ve enflasyon korkusuna karşın yatırımcının sarı külçelere yönelmesi ile altın bu yıl yüzde 11 yükseldi. Bloomberg veri tabanına göre ETF'deki altın varlıkları dün 2,604 tona ulaştı.

New York Comex'teki aralık vadeli altının onsu pek fazla değişim göstermeyerek 1,733.50 dolara yükseldi. Moody's Yatırımcı Servisi'nin Fransa'nın notunu düşürmesinin ardından dolar euro karşısında yüzde 0.2 güçlendi.